12 – 13.8 2018 - maximum meteorického roje Perseidy
Zcela neplánovaně se v neděli 12.srpna v Chomutově „Na hvězdárně“ postupně sešlo několik lidí, aby společně pozorovali předpovězené maximum meteorického roje Perseid. Krátce po setmění začalo nádherné nebeské představení. Hned první Perseida nás okouzlila svojí dlouhou a jasnou dráhou. A postupně přibývaly další. Některé letěli jen pár sekund po sobě a pak jsme čekali dlouhé minuty na další. A dočkali jsme se.
13.8.2018 03:35 SELČ Chomutov - záblesk satelitu Iridium
Nikdo z přítomných nelitoval, že opustil pohodlí svého domova a zamířil pod hvězdnou oblohu "Na hvězdárnu" (louka u bývalého kina Oko naproti kostelu Sv. Barbory v Lipské ul. v Chomutově). Ve druhé polovině noci došlo i k takové k situaci, že na obloze jasně zazářily dvě Perseidy současně. Každá v jiné části oblohy. Díky tomu, že nás pozoruje více najednou, tak nám žádná Perseyda na nebeské sféře neunikne.
13.8.2018 04:28 Chomutov (louka u kina Oko) - nádherná noční obloha
Snažil jsem se, pečlivě zapsat alespoň časy jednotlivých Perseid, které jsem viděl osobně. V okamžiku zapisování času mi pochopitelně několik Perseid uniklo. Tyto jsem si nezapočítal. Mezi 21:00 – 24:00 hod. jsem viděl a zapsal 32 meteoritů. Od půlnoci do 05:00 hod. jsem viděl a zapsal čas u dalších 75 meteoritů. Tím se potvrdila informace, že maximum nastane ve druhé polovině noci, kdy radiant stoupá vysoko na noční obloze. Celkový počet meteoritů, které jsem osobně viděl a zapsal v noci z neděle na pondělí – 107. Osobní rekord z předchozího dne byl překonán. Na celkovém výsledku se výrazně podepsal Měsíc, který po mnoha letech nerušil svým světlem. Umožnil nám tak spatřit i slabší meteority.
13.8.2018 04:59 SELČ Chomutov "Na hvězdárně" - končí nádherná noc plná Perseid
V následujících dnech budou Perseidy pomalu končit. Perseidy nejsou jediným spolehlivým meteorickým rojem. V průběhu roku se vystřídá několik rojů, které nás nezklamou. Na některé další meteorické roje se opět společně podíváme.
........................................................................................................................
11 - 12.srpna 2018 meteorický roj Perseidy
Počasí nám opravdu přálo a mnozí z nás přepisovali osobní rekordy v počtu Perseid. Krátce po 21.hod. se „Na hvězdárně“ v Chomutově sešla skvělá parta lidí včetně jejich dětí. Ještě než se setmělo, tak jsme pozorovali planety Sluneční soustavy: Nízko nad obzorem Venuši (Večernici). Nad jihozápadním obzorem největší planetu Sluneční soustavy – Jupiter. Nad jižním obzorem nejkrásnější planetu – Saturn. A za nedlouho nad obzor vystoupila dominantní planeta těchto nocí – Mars. Na přiložené fotografii vidíte, že Mars je na noční obloze tak jasný, že jej lze pozorovat přímo z ulic města.
12.8.2018 00:28 SELČ Chomutov - Mars nízko nad stromem
Po setmění nás všechny okouzlila obloha plná hvězd včetně slabě zářící Mléční dráhy. A pak pomaličku začaly padat Perseidy. Bylo skvělé, že první Perseidy napozorovaly i nejmladší děti, které s rodiči přišly mezi nás. Rodičům s malými dětmi patří náš největší obdiv, protože svým dětem už od malička umožňují pohled na nádhernou noční oblohu plnou hvězd. Vyvolávají tak v dětech touhu po poznání vesmíru, jehož jsme nedílnou součástí.
11.8.2018 21:34 SELČ Chomutov "Na hvězdárně" - nejmladší pozorovatelé
Je velká výhoda pozorovat meteorický roj ve větším počtu lidí. Napočítané Perseidy jsou tak společným dílem, protože při pohledu na noční oblohu vidíme vždy jen část nebeské sféry. Meteority, které nám letí za zády – nevidíme, ale vidí je naši přátelé. Díky tomu, že jsme každý sledovali trochu jinou část oblohy, tak výsledek je součtem všech napozorovaných meteoritů. Do půlnoci jsme napočítali neuvěřitelných 24 Perseid. Po půlnoci v menším počtu lidí jsme do 2:30 hod. napozorovali skoro dalších 20 Perseid. Vzhledem k tomu, že u některých hodně slabých a krátkých meteoritů jsme si nebyli jistí, tak je nezapočítáváme. Konečný počet (21:00 – 02:30 hod.) pro nás byl 44 Perseid.
Shodli jsme se na tom, že na pozorování přímo z města to byl neuvěřitelný počet meteoritů. Na tomto úspěchu se podílel i Měsíc, protože svým světlem nerušil pozorování noční oblohy.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem přítomným i jejich dětem za skvělou atmosféru, kterou jsme zde v Chomutově „Na hvězdárně“ po obě noci společně vytvořili. Mé poděkování patří i partě mladých lidí z Prahy, kteří v sobotu v noci na chvíli přišli mezi nás. Děkujeme. Těšíme se na další společné setkání s Vámi pod noční oblohou a nebo na některé z našich přednášek v Chomutovském oblastním muzeu.
........................................................................................................................
Perseidy – první zmínky o úkazu pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.
Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami, a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle. Kometu nezávisle na sobě objevili Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se ke Slunci přiblíží až v roce 2126.
Každý rok na své dráze kolem Slunce prochází Země prachem, který je rozptýlen za kometou 109P Swift-Tuttle. Drobné prachové částice se střetávají s atmosférou Země a na noční obloze tak můžeme pozorovat, jak tyto částečky krátce zazáří – Perseidy.
Pozvánka je zveřejněna na stránkách ČAS v kalendáři akcí na měsíc srpen.
https://www.astro.cz/kalendar-akci.html
........................................................................................................................
27.července 2018 - úplné zatmění Měsíce v Chomutově
27.7.2018 20:31 SELČ Chomutov "Na hvězdárně" - příprava na večerní pozorování
Počasí nás v pátek potrápilo, ale nakonec jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat závěr úplného zatmění Měsíce a velkou opozici Marsu. Pozorovali jsme západ Venuše (Večernice). Jen krátce jsme v oblačnosti pozorovali Jupiter a Saturn. Naší pozornosti neunikly dva noční přelety Mezinárodní kosmické stanice nad Evropou. Bonbonkem byl záblesk satelitu Iridium (komunikační satelit pro mobilní telefony - Iridium). Děkujeme všem přítomným (přišlo víc než 130 lidí) za skvělou atmosféru „Na hvězdárně“ v Chomutově.
27.7.2018 21:09 SELČ Chomutov - začíná další večer v příjemné společnosti
27.7.2018 21:11 SELČ Chomutov - co budeme dnes v noci pozorovat
27.7.2018 21:26 SELČ Chomutov "Na hvězdárně" Foto. S Šímová
27.7.2018 22:26 SELČ Chomutov "Na hvězdárně" - úplně zaplněné parkoviště J
27.7.2018 22:50 SELČ Chomutov - za několik minut končí úplné zatmění Měsíce.
Nad střechou jasně svítí Mars (výřez z fotografie JL).
27.7.2018 23:28 SELČ Chomutov - pozorujeme částečné zatmění Měsíce
27.7.2018 23:59 SELČ Chomutov - za několik minut končí částečné zatmění Měsíce
Pozvánka byla zveřejněna v Chomutovském deníku (St 25.7.2018)
Pozvánka byla zveřejněna v týdeníku Nástup (St 25.7.2018)
Naše Pozvánka byla zveřejněna 27.7.2018 v ČT 24
........................................................................................................................
23.února 2018 - Zákryt hvězdy Aldebaran – Měsícem
23.2.2018 18:02 Chomutov - krátce po zákrytu hvězdy Aldebaran. (Foto JL)
Nestává se to často, ale v pátek 23.2 nám počasí opravdu přálo. Ani nepříjemný mráz neodradil zájemce, kteří se přišli podívat na zajímavý astronomický úkaz. Měsíc zakryl jednu z nejjasnějších hvězd noční oblohy – hvězdu Aldebaran ze souhvězdí Býka. Náš obdiv patřil malým hvězdářům, kteří přišli v doprovodu maminek a tatínků. Mnozí si přinesli i svůj dalekohled. Skoro všichni přítomní postupně využili možnost podívat se na hvězdu Aldebaran v těsné blízkosti Měsíce pomocí astronomického dalekohledu. S postupujícím soumrakem se začaly objevovat jednotlivá souhvězdí. Krátce před začátkem astronomické noci Měsíc odkryl hvězdu Aldebaran. Děkujeme všem přítomným za skvělou atmosféru "Na hvězdárně" v Chomutově a těšíme se na další setkání pod noční oblohou.
23.2.2018 19:28 Chomutov - Měsíc se pomalu vzdaluje od hvězdy Aldebaran. (Foto JL)
Naše akce byla zveřejněna v kalendáři akcí České astronomické společnosti.
http://www.astro.cz/kalendar-akci/verejne-pozorovani-zakrytu-hvezdy-aldebaran-mesicem.html
Naše snímky reprezentují Chomutov a Českou republiku v zahraničí
Úvodní strana galerie: http://spaceweathergallery.com