Evropská noc vědců
Mezinárodní rok astronomie
25.září 2009 - jsme připraveni na Evropskou noc vědců
Poslední pátek v září (25.9.2009) probíhala na řadě míst Evropské unie zajímavá akce nazvaná - Evropská noc vědců. Účelem této pravidelné akce je ukázat, že vědci jsou lidé jako my. Prožívají své každodenní radosti i starosti. Je to ale také příležitost seznámit se s výsledky jejich každodenní práce. Náš národ má celou řadu průkopníků vědy a techniky, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin nejen české, ale i světové vědy. Projekt Evropská noc vědců je příležitostí připomenout si úspěchy minulých i těch současných vědců.
Za pár minut začne náš program pod nádhernou noční oblohou
Do letošní noci vědců se po boku řady institucí a organizací v České republice poprvé zapojil i náš kroužek astronomie. Na přípravě prvního společného večera se podílelo několik vyučujících, rodičů, pan školník a samozřejmě celá řada skvělých dětí (nejen z kroužku astronomie). S realizací této náročné akce nám přišli pomoci i šikovní žáci a žákyně, kteří v červnu již natrvalo opustili školní lavice. Kroužku astronomie se tak podařilo zrealizovat nejnáročnější část projektu díky takovým osobnostem jako je Lada Špánková, Dominika Machová, Nikola Hošková, Terezka Kašková, Tomáš Pavlík, Jakub Zörkler, Jirka Šimice, Vojta Lode a řadě dalších dětí.
Protože v letošním roce slavíme Mezinárodní rok astronomie, rozhodl se kroužek astronomie, že letošní Evropskou noc vědců spojí s oslavou Mezinárodního roku astronomie a připomene některé zahraniční i domácí vědce z tohoto zajímavého vědního oboru. Letos si totiž lidstvo připomíná 400-sté výročí, kdy člověk začal poprvé pozorovat noční oblohu dalekohledem. Proto OSN letošní rok vyhlásila jako Mezinárodní rok astronomie. Náš kroužek a mostecké planetárium jsou jediné dvě instituce, které dokázaly uspořádat v letošním roce samostatnou akci k Mezinárodnímu roku astronomie v Ústeckém kraji.
www.astronomie2009.cz/cz/kalendar-akci.html
www.astronomie2009.cz/cz/kalendar-akci.html?kraj=ustecky&typ=vypis&datum=2009-9
Evropská noc vědců se každoročně koná poslední pátek v měsíci září. V ČR začínal prodloužený víkend, což nám komplikovalo přípravy. Navíc do přípravy nečekaně zasáhla vlna chřipky, která postihla několik klíčových postav projektu.
ESO - dalekohledy VLT
V průběhu příjemného a pohodového večera se přítomní diváci a pozvaní hosté seznámili s historií astronomie, připomněli si některé významné zahraniční i české vědce z tohoto zajímavého vědního oboru. Mluvené slovo bylo doplněno pečlivě připravenou prezentací. V průběhu celého večera zazněla řada soutěžních otázek do jejichž řešení se s chutí zapojily přítomné děti. Za správnou odpověď si děti odnášely ceny v podobě pěkných knížek o astronomii, které věnovala škola. Dále děti dostaly návod na stavbu jednoduchého dalekohledu a propagační materiály, které věnovala Česká astronomická společnost a Česká kosmická kancelář. K těmto cenám škola přidala i sladkou ňaminku.
Když se později v prezentaci objevil snímek planety Jupiter p.uč. Jaroslav Landa využil nádherné noční oblohy nad atriem a všem přítomným na večerní obloze Kadaně ukázal, kde se na obloze právě nachází planeta Jupiter. Což někteří přítomní rodiče později při osobním rozhovoru ocenili.
Moderátoři neopomněli zdůraznit významný podíl České republiky na úspěších v poznávání vesmíru. Na tomto úspěchu se po staletí podílely celé generace našich vědců i astronomů amatérů. Tato dlouholetá pečlivá práce byla korunována 1.ledna 2007 přijetím České republiky do prestižní světové astronomické organizace – Evropské jižní observatoře (ESO). Český astronom Stanislav Štefl je tak jedním z 25 astronomů světa, kteří pracují na největších dalekohledech světa. Přijetí do ESO je pro mnohé státy zatím jen velmi vzdáleným cílem.
Někteří přítomní rodiče bezprostředně po skončení projektu přímo v atriu školy při osobním kontaktu poděkovali účinkujícím za příjemný a netradiční večer přímo pod nádhernou noční oblohou a projevili zájem o další setkání. Tento zájem chce kroužek astronomie nejen u dětí, ale i u veřejnosti podporovat a rozvíjet. Již druhý den po Evropské noci vědců se na internetových stránkách Mateřského centra Radka o.s objevil pěkný článek.
Děkujeme Janu Kaškovi (Fotokroužek 08 Kadaň) za pěkné snímky.
www.astronomie.cz/2009/10/prvni-spolecne-setkani-pod-hvezdnou-oblohou/
fotokrouzekradka.blog.cz/0909/foto-z-akce-evropska-noc-vedcu-krouzek-astronomie-1-zs-25-09-2009
fotokrouzek08.rajce.idnes.cz/Evropska_noc_vedcu_-_krouzek_astronomie_-_1.ZS_25.09.2009/
Jaroslav Landa DiS.
Czech Astronomical Society