Světový kosmický týden
Světový kosmický týden (World Space Week - WSW) vyhlašuje Organizace spojených národů od roku 1999 jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky: 1) vypuštění první umělé družice světa Sputnik 1 dne 4.10.1957 a 2) podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles 10.10.1967.
Česká republika se akcí Světového kosmického týdne účastní od roku 2002, kdy se koordinace všech národních aktivit ujala tehdy nově vznikající Česká kosmická kancelář (CSO). Ještě v témže roce byla ČR vyhlášena, jako nejaktivnější nově zapojený stát. Od roku 2007 se kroužek astronomie pod vedením Jaroslava Landy DiS. zapojujeme do projektu WSW.
- Probudit v dětech zájem o vzdělávání, moderní vědu a techniku
- Podporovat instituce při jejich zapojení do kosmických programů
- Informovat veřejnost o výhodách, které jim přináší kosmický výzkum
- Seznámit veřejnost s úspěchy, kterých lidstvo dosáhlo při dobývání vesmíru
Jeden ze snímků prezentace JL připomínající úspěchy lidstva
Každoroční účastí v tomto mezinárodním projektu podporujeme u našich dětí zvídavost a vhodně je motivujeme k dalšímu vzdělávání především v předmětu fyzika, zeměpis, dějepis, matematika, cizí jazyk atd. se zaměřením na netradiční pohled na kosmonautiku a její přesahy do dalších věd. Projekt SKT umožní dětem aktivní zapojení do soutěží a netradiční poznání dějin vědy a techniky.
Chceme ukázat, že kosmonautika zcela běžně přispívá k našemu každodennímu životu. Výsledky, kterých bylo dosaženo, by se neobešly bez chytrých, vzdělaných a pracovitých lidí. Česká republika měla a má v kosmonautice (i astronomii) velmi dobré jméno, i když se o úspěších našich techniků a vědců nedozvídáme z každodenních hlavních zpravodajských relací. Úspěchy ČR v oboru astronomie a kosmonautiky byly zhodnoceny přijetím do nejvyšší odborné světové elity. V oboru astronomie se naše Česká republika stala členem ESO (Evropská jižní observatoř). V oboru kosmonautiky byla ČR přijata do ESA (Evropská vesmírná agentura).
M.Halousek z České kosmické kanceláře při besedě se žáky
Hosté z České kosmické kanceláře
Do aktivit Světového kosmického týdne se každoročně v České republice zapojují hvězdárny, planetária, školy, kroužky a další organizace. V roce 2007 to bylo 27 organizátorů, jejichž akcí se zúčastnilo přes 10 250 návštěvníků. Česká kosmická kancelář informuje o všech těchto akcích a následně zpracovává souhrnnou zprávu pro celosvětového organizátora SKT – americkou neziskovou organizaci Spaceweek International Association z Houstonu, která vydává závěrečnou zprávu pro Úřad Organizace spojených národů ve Vídni.
Budoucí vědci, technici, lékaři, konstruktéři...
Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většina z nás ani nevnímá (předpověď počasí, satelitní televizní, rozhlasové a datové přenosy, nové materiály, vědecký výzkum, internet, radiokomunikace, navigace, atd.). Světový kosmický týden ukazuje především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor, plný překvapení a nových možností.
Odpoledne přišli i rodiče
Odpoledne přišli i rodiče
...........................................................................................................................
Kadaňské noviny otiskly článek o naší účasti v projektu SKT 2008.
Astronomický server - Amatérská prohlídka oblohy( APO) zveřejnil článek o naší akci.
Článek zveřejněný na internetových stránkách České kosmické kanceláře (CSO) přebírají i významné internetové stránky České astronomické společnosti.
http://www.astro.cz/clanek/3838
...........................................................................................................................
World Space Week 2008
Česká republika na prvním místě...
3.7.2009 náš kroužek získal poděkování od České kosmické kanceláře. Svojí účastí v WSW 2008 jsme přispěli k získání prvního místa (v počtu akcí) pro Českou republiku. Naše škola (a město) je díky práci našeho kroužku astronomie jmenována na internetových stránkách České kosmické kanceláře a je jmenována i v závěrečné zprávě WSW ve Vídni 2009.
Náš kroužek astronomie se pravidelně zapojuje do projektu WSW
Jaroslav Landa DiS.
Czech Astronomical Society